«-Τι να κάνω; -Δείρ’την…», περί της καλλιέργειας έμφυλων στερεοτύπων και προτύπων κακοποίησης της γυναίκας στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο
Γράφει η Χριστίνα Σαββαΐδου-Βιτάλη
![❤](https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/2764.png)
Στο παιδί μου, όμως, δεν έβαλα ποτέ να δει ελληνική ταινία, εκτός από ελάχιστες.Γιατί; Γιατί προτίμησα να του βάλω στα 9 του να δει Terminator και Stranger Things από το να δει μια “ανάλαφρη” ταινία της “παλιάς καλής εποχής”;;; ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΞΥΛΟ αν δεν έχεις διαμορφωμένο χαρακτήρα, να γιατί.
![😕](https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/tf2/1/16/1f615.png)
![😉](https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/t57/1/16/1f609.png)
![😛](https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/t9f/1/16/1f61b.png)
![❤](https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/2764.png)